Advertisement

Owensboro Invitational results (April 17)

April 19, 2021 | 12:03 am

Updated April 18, 2021 | 8:30 pm

Tyler Dixon | Owensboro Times

A dozen teams hit Owensboro Middle School Saturday for the Owensboro Invitational with two local schools each grabbing wins.

The Owensboro Red Devils won the boys’ title with 158.50 points as they just edged Marshall County’s 157 points.

The Daviess County Lady Panthers won the girls’ championship with 122 points as Henderson County took second with 115 points.

Advertisement

Team Scores
BOYS
1. Owensboro 158.50
2. Marshall County 157
3. Apollo 87.50
4. Daviess County 70
5. Meade County 44.50

GIRLS
1. Daviess County 122
2. Henderson County 115
3. Bourbon County 104.50
4. Marshall County 104
5. Apollo 75
7. Owensboro 47
10. Owensboro Catholic 5.50

Event Results
Locals in Top Five
GIRLS
100-meter dash
2. Jersey Vanover (DC)
5. Brooklyn Daugherty (DC)
200-meter dash
1. Kyra Rowan (DC)
3. Jersey Vanover (DC)
4. Analea Sanders (AHS)
400-meter dash
1. Kyra Rowan (DC)
5. Kayley Payne (DC)
800-meter run
1. Emily Rempe (DC)
5. Avery Heath (DC)
1,600-meter run
3. Ainsley Taylor (DC)
5. Emily Ann Roberts (DC)
3,200-meter run
2. Ellington Crabtree (DC)
3. Mallory Moore (DC)
5. Destiny Miles (DC)
100-meter hurdles
2. Brylee Rhodes (AHS)
300-meter hurdles
2. Chloe Sandefur (AHS)
4. Brylee Rhodes (AHS)
4×100-meter relay
3. Daviess County
4. Owensboro Catholic
5. Apollo
4×200-meter relay
1. Daviess County
4. Apollo
4×400-meter relay
2. Daviess County
4. Apollo
4×800-meter relay
1. Daviess County
High jump
3. Chandler Worth (OHS)
Pole vault
4. Chandler Worth (OHS)
Long jump
1. Chloe Sandefur (AHS)
5. Kayla Davidson (OHS)
Triple jump
3. Brylee Rhodes (AHS)
Shot put
2. Amari Sanders (AHS)
5. Mary Ann Lyons (AHS)
Discus
5. Trinity Hogg (OHS)

BOYS
100-meter dash
1. Reece Carroll (OHS)
2. Steven Stevenson (OHS)
4. Mykel Whitney (AHS)
200-meter dash
2. Javius Taylor (OHS)
3. Zack Clark (OHS)
400-meter dash
2. Reece Carroll (OHS)
3. Zack Clark (OHS)
800-meter run
3 Logan Gish (OHS)
4. Nathanael Turner (OHS)
1,600-meter run
4. Brady Terry (DC)
3,200-meter run
2. Alex Adams (DC)
4. Justin Shelton (DC)
110-meter hurdles
1. Ashton Weaver (AHS)
2. Justin Sandefur (AHS)
4. John Head (DC)
300-meter hurdles
3. Justin Sandefur (AHS)
4. Javonte McHenry (OHS)
5. Aidan Givens (AHS)
4×100-meter relay
1. Owensboro
3. Apollo
4. Daviess County
4×200-meter relay
1. Owensboro
3. Apollo
5. Daviess County
4×400-meter relay
1. Owensboro
5. Apollo
4×800-meter relay
1. Daviess County
High jump
1. Javonte McHenry (OHS)
3. Ethan Pendleton (OHS)
4. Ashton Weaver (AHS)
Pole vault
4. Austin Ratliff (Apollo)
5. Aiden Frego (OHS)
Long jump
1. Steven Stevenson (OHS)
2. Max Dees (DC)
4. Eli Early (OHS)
Triple jump
1. Eli Early (OHS)
2. Gavin Wimsatt (OHS)
4. Max Dees (DC)
Shot put
3. Logan Weedman (AHS)
4. Austin Gough (OHS)
5. Cade Crume (AHS)
Discus
3. Gavin Wimsatt (OHS)
4. Cade Crume (AHS)
5. Parker Bates (AHS)

April 19, 2021 | 12:03 am

Share this Article

Other articles you may like

Discussion about this article